Warsztaty w Krakowie 18.11


Warsztaty filmowe inne niż wszystkie

Warsztaty filmowe odbyły się w sali Centrum Obywatelskiego przy ul. Reymana w Krakowie. Wzięła w nich udział grupa około 20 uczniów z klas IV – VIII szkoły podstawowej. Byli to wychowankowie Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Uczeń, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących oraz dwoje dzieci pozostających pod opieką naszego konsultanta, Dawida Górnego.

Maciej Gil w wyciągniętej ręce trzyma rolkę z taśmą filmową.

Maciej Gil prezentuje rolkę z taśmą filmową.

Poznajemy tajniki ze świata filmu

Spotkanie rozpoczęło się od części dotyczącej zawodów potrzebnych do tego, by powstał film. W to zagadnienie wprowadził uczestników Maciej Gil. Dzieci ciekawe były też jego opinii o najlepszych filmach i reżyserach. Następnie Tomasz Szafrański, reżyser filmu Władcy Przygód. Stąd do Oblivio zagłębił się w tajniki tworzenia muzyki filmowej. Opowiedział o swojej współpracy z amerykańskim kompozytorem – Fred’em Emory Smith’em, który napisał muzykę do filmu. Reżyser zaprezentował fragmenty na różnych etapach powstawania dźwięku i muzyki: materiał z surowym dźwiękiem z planu, bez muzyki. Następnie z pierwszą wersją kompozycji nagranej komputerowo – i wreszcie – finalny efekt z dźwiękiem wykonanym w postprodukcji oraz muzyką nagraną przez orkiestrę. Tomasz Szafrański zdradził wiele zakulisowych szczegółów składających się dźwięk wybranego fragmentu – na przykład o odgłosie skrzypienia roweru, który początkowo pojawił się przypadkiem, ale okazał się bardzo istotnym odgłosem dla wymowy sceny i trafił do finalnej wersji…

Chłopiec trzyma rozwiniętą taśmę filmową w uniesionych rękach.

Chłopiec trzyma rozwiniętą taśmę filmową w uniesionych rękach.

Sala konferencyjna. Dwie dziewczynki i Tomasz Szafrański uśmiechają się do obiektywu.

Dwie dziewczynki i Tomasz Szafrański uśmiechają się do obiektywu.

Kreatywne ćwiczenia

Bardzo ciekawe ćwiczenie z wyobraźni zaproponował reżyser na bazie innej muzyki filmowej. Wspólnie wysłuchaliśmy fragmentu bez żadnego obrazu. Skupiliśmy się na tym, by dać się ponieść fantazji i zapamiętać historię, która kojarzy się z melodią. Okazało się, że uczestnicy stworzyli bardzo różnorodne i ciekawe opowieści. Co zaskakujące wciąż mieli na tyle energii, by na koniec w trzech grupach przedstawić scenki aktorskie – podobne do tych, które grane są na castingach – sceny powitania i pożegnania. Wszyscy bardzo się w to zaangażowali, podobnie, jak w podziwianie długości taśmy filmowej, którą zaprezentował Maciej Gil. Jej fragmenty dzieci otrzymały na pamiątkę, podobnie, jak płyty z muzyką z poprzedniego filmu Tomasza Szafrańskiego – Klub włóczykijów.

Pod ekranem stoją uczestnicy i prowadzący warsztaty

Pod ekranem stoją uczestnicy i prowadzący warsztaty.